Duchovním otcem každoroční přehlídky trampské country písněEldorádo Sosnová, která letos oslaví čtvrtstoletí,je
Alois Hutera
Matuškovi slíbil...................................... Eldorádo Sosnová až do smrti
Dnes šestašedesátiletý Alois Hutera ze Sosnové byl už jako dítě zapáleným hasičem a v roce 1969 se stal velitelem. Tehdy ještě v sosnovském areálu, kde se Eldorádo každoročně odehrává, nestála žádná stavba, ani takzvané áčko, na němž vystupují muzikanti.
Jelikož za komunistů mohly společenské a kulturní akce pořádat pouze svazky národní fronty, byli u zrodu festivalu s dlouholetou tradicí právě hasiči. „V těch letech jsme vyhráli jako sosnovské družstvo státních statků hasičskou soutěž v Lichnově.
Vítězové vždy museli pořádat následující soutěž na svém území,“ vzpomínal Alois Hutera, dodnes hasič. Původně pozvali soupeře na domácí hřiště, tam hasiče ale sportovci z místní tělovýchovné jednoty nakonec nepustili.
„Proto vznikla myšlenka uspořádat zápolení o pohár v lokalitě areálu Eldoráda. Vzniklo tam pódium, udělali jsme stánky, proběhla tam i zábava. I domácí pohárovou soutěž jsme vyhráli, proto jsme se stali automaticky i potřetí pořadateli hasičských závodů,“ pokračoval Alois Hutera. Šikovní a ochotní hasiči dali vzniknout původním stavbám areálu. Po deseti letech ale areál úplně skončil, neodehrávalo se v něm nic a budovy nevydržely.
„V roce 1978 tam už nebylo vůbec nic. Když jsem v roce 1985 oslavoval čtyřicítku, přišel mi zahrát kamarád Karel, se kterým jsme mluvili na téma vzniku festivalu písniček u nás v obci,“ řekl k myšlence zrodu Eldoráda Sosnová zakladatel Alois Hutera.
První ročník přehlídky trampské country písně odstartoval o rok později, v roce 1986.
Provizorní pódium pro hudebníky vzniklo jeho zásluhou
„Komunisté nám festival napřed nechtěli vůbec povolit, přitom já sám jsem starý komunista od roku 1968,“ podivuje se dodnes Alois Hutera. Vymyslel vlastní strategii, jak na ně vyzrát. Sebral se a přibral pomocníky se slovy: „Hoši, my tu uděláme takovou trampskou písničku!“ Postavil stan na dvě staré vlečky, potáhl je celtou a bylo hotovo provizorní pódium pro hudebníky.
A tak festivalová šňůra v Sosnové začala. Tři roky před státním převratem si vedoucí síla v zemi trampy a podobné „živly“ pohlídala i při festivalu. „Tajná policie nás hlídala. Sledovali, co se kde šustne, měli strach, že bychom mohli usilovat o svržení režimu, trampové jim prostě neseděli,“ uvedl Alois Hutera.
Dodnes mu pomáhá s organizací Eldoráda Milada Kuzníková i kamarádi z Opavy nebo Bruntálu. Na organizaci se podílejí také osobnosti jako například Dědek, Čára, Sherif, Maďar, Čert, Rony, Trivet a další příznivci festivalu. Stálou součástí Eldoráda Sosnová se stal Fricek a jeho kapela Zlomeňáci z Břidličné.
Eldorádo startuje příjezdem Jižanů a Seveřanů
Kvůli pořádání Eldoráda se za komunistů účelově chopili pořádání členové pobočky Svazu ochranářů přírody, jen tak se mohl třetí ročník akce uskutečnit. Eldorádo startuje každoročně příjezdem Jižanů a Seveřanů s vlajkami na koních, do kroku jim hraje stejnojmenná skladba milovaného Waldemara Matušky. Jeho podobizna dominovala pódiu už od prvního ročníku, zakázaného interpreta ale zřejmě tajní fízli nepoznali, a tak jim nevadil.
Pobočka ochranářů pořádá Eldorádo neustále. Áčko jako pódium funguje dodnes, ale již v nové podobě. Jednotliví interpreti získávají figurky Lojzíka, maskota festivalu. Veškeré náklady táhnou pořadatelé ze svého, ze vstupného na něj vydělat nelze. Sponzory je téměř nemožné v dnešní době sehnat, byť na ceny do tomboly. Každoročně čeká příchozí porce dobré muziky a zábavy a tak se vždy chystá velkolepá šou.
S nostalgií a obdivem vzpomíná dodnes Alois Hutera na zpěváka Waldemara Matušku, jehož osobně poznal v roce 2007, kdy jej pozval na Eldorádo Sosnová. Přijet už nestihnul, zemřel, a tak jej Alois Hutera navštěvuje při návštěvách dcery v Praze alespoň na hřbitově.
„Slíbil jsem Waldemaru Matuškovi, že pokud budu žít, Eldorádo bude pokračovat dál. Pokud to bude v mých silách, budu ho dělat pořád dál a dál,“ uzavřel povídání Alois Hutera, který sám skládá písničky a rád hraje na banjo, invence jej navštěvuje hlavně po probuzení časně ráno. Jak slíbil, pro Eldorádo v roce 2011 chystá spolu s kamarády oslavy ještě velkolepější.
Alois Hutera, zakladatel přehlídky trampské country písně Eldorádo Sosnová schovává cennou relikvii s podobiznou Waldemara Matušky, provázející festival od jeho založení.
Jeden z vlastních textů Aloise Hutery
Chrám svaté Kateřiny, v něm starý koberec,
tam ležím bez peřiny, vedle mě věnec.
Tam ležím celý v černém, kol samé květiny,
jednou si tam lehnu, nebudu jediný.
Stojíš tu jako suchá růže, jako mramorový sloup, mi nikdo nepomůže, já čekám na nebeský soud.
Poloprázdná lavice, na rakvi bílá kytice,
na chóru zpívá slavice, má kamarádka Alice.
Autor: DENÍK/Karel Janeče
moje VIDEO FOTO
XXIV. ročníkELDORÁDO SOSNOVÁ
Eldorádo 2010- celý zahajovací nástup a hymny -video.wmv
Fricek z T.O. Zlomená Podkova. Odešel nám prý s Covidem..........v konci litopadu 2021
Fricku, ahoj do trampského muzikantského nebe. Byl jsi nezapomenutelná postava. Škoda. Mohl jsi ještě dlouho hrát a zpívat....
R.I.P.
Přehlídka trampské a country písně
eldoradososnova.wz.cz
www.eldoradososnova.wz.cz
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Sosnová v čele s předsedu a zároveň presidentem akce Lojzou Huterou.
Skvělá atmosféra, krásné prostředí, parkoviště - stanový camp zdarma - pátek i sobota vandrbál